Pracownik tymczasowy – czy to dobry sposób na oszczędności w firmie?

Zatrudnienie pracownika tymczasowego to ciekawy sposób na oszczędności w firmowym budżecie, a także na zyskanie dodatkowego czasu. Taka forma zatrudnienia wyróżnia się tym, że wybrany specjalista wykonuje określone obowiązki w firmie tylko przez pewien czas. A zatem kiedy warto zdecydować się na pracownika tymczasowego i ile możesz na tym zaoszczędzić? Ten poradnik pomoże Ci podjąć rozsądną decyzję.

Dlaczego warto zdecydować się na pracownika tymczasowego? 5 powodów

Prowadząc własną działalność gospodarczą, warto pomyśleć o zatrudnieniu pracownika tymczasowego, np. z agencji. To przede wszystkim dobry sposób na szybkie pozyskanie niezbędnych specjalistów do obsadzenia na wybranych stanowiskach, które są aktywne tylko przez pewien czas w skali całego roku.

Jeśli zdecydujesz się na współprace z agencją udostępniającą pracowników tymczasowych: zaoszczędzisz środki z firmowego budżetu, nie musisz zobowiązywać się do stałego zatrudnienia wybranych osób, a także zyskasz możliwość powiększenia zespołu w dowolnym momencie.

Elastyczność działania

Zatrudnienie pracownika tymczasowego daje możliwość swobodnego przenoszenia konkretnej osoby pomiędzy stanowiskami. Co więcej, w przypadku braku zapotrzebowania na pracę możesz zrezygnować ze współpracy z pracownikiem tymczasowym – oczywiście na zasadach zgodnych z prawem pracy.

Zatrudnienie tymczasowe jest dobrym rozwiązaniem, jeśli szukasz kogoś na zastępstwo za swojego stałego pracownika, np. kiedy ten przebywa na urlopie macierzyńskim lub dłuższym zwolnieniu L4. Wtedy nie musisz zwalniać zatrudnionej osoby w sytuacji, kiedy stały pracownik wróci już na swoje stanowisko . Po prostu kończy mu się wtedy umowa 

Jeżeli zdecydujesz się na pracowników z agencji, ograniczysz też czas potrzeby na rekrutację, zyskując dodatkową siłę kadrową. To dobry sposób na elastyczniejsze zarządzenie zasobami ludzkimi, bez konieczności gromadzenia obszernej dokumentacji pracowniczej.

Mniejsze koszty

W przypadku zatrudnienia pracowników tymczasowych koszty mogą być o wiele mniejsze w porównaniu do utrzymywania zatrudnionych na pełen etat. Jako pracodawca nie ponosisz też kosztów przeprowadzenia rekrutacji. Nie musisz też zapewniać tymczasowym pracownikom świadczenia w ramach L4 ani odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne. Wymienione korzyści mają zastosowanie tylko wtedy, kiedy zatrudniasz tymczasowych pracowników przez agencję. W przypadku zatrudnienia bezpośredniego odprowadzasz wszystkie składki za pracownika – tak samo, jak przy klasycznym zatrudnieniu na umowę o pracę.

Efektywniejsze zarządzanie zespołem

Dzięki pracy tymczasowej możesz dostosowywać wielkość zespołu do aktualnego zapotrzebowania przedsiębiorstwa. To oznacza, że w sezonie wzmożonej pracy możesz zatrudniać więcej osób, natomiast po zakończeniu okresu wzrostowego ograniczysz liczbę pracowników do minimum, redukując koszty i zachowując płynność finansową swojego przedsiębiorstwa.

Dostęp do specjalistów od ręki

W przypadku zatrudnienia przez agencję, wykwalifikowanych pracowników tymczasowych będziesz mieć zawsze do swojej dyspozycji. Ciekawą opcją jest współpraca z agencją Grafton, dzięki której zatrudnisz wykwalifikowanego pracownika na wybrane stanowisko zawsze wtedy, kiedy tylko tego potrzebujesz, np. na podstawie umowy zlecenie.

Praca tymczasowa a koszty pracodawcy – opłaca się czy nie?

Praca tymczasowa jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy stawiają przede wszystkim na ograniczenie kosztów. Nie chcesz wiązać się stałą umowę z kandydatem na dane stanowisko w Twojej firmie? W takim razie możesz podpisać dokumenty o współpracy tymczasowej. Dzięki temu w okresie wzmożonej pracy będziesz mieć dostęp do kadry wykwalifikowanych pracowników gotowych do działania.

W dzisiejszych czasach praca tymczasowa daje pracodawcom maksimum swobody zatrudnienia. Jako pracodawca jesteś w tym przypadku zobowiązany do pełnego przeszkolenia nowej osoby na dane stanowisko. Musisz też respektować wszystkie przepisy prawa pracy, a także regulacje wynikające z Ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych z dnia 9 lipca 2003 roku.

Wdrażając system pracy tymczasowej w swojej firmie, koniecznie skorzystaj z pomocy zewnętrznej agencji zatrudnienia. To pozwoli Ci na skuteczne przeprowadzenie procesu rekrutacji pracowników tymczasowych i wybór specjalistów, którzy mogą usprawnić procesy funkcjonowania przedsiębiorstwa w najgorętszych okresach w ciągu roku.

Podsumowując: zatrudnienie pracownika tymczasowego to oszczędność czasu, pieniędzy, a także realna szansa na maksymalne wykorzystanie zasobów pracowniczych wtedy, kiedy firma naprawdę tego potrzebuje.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz