Podatki to obowiązek każdej zarabiającej osoby niezależnie od źródła przychodów. PIT-37 stanowi zdecydowanie jeden z najpopularniejszych formularzy rozliczeniowych w Polsce. Każdego roku składają go w urzędach skarbowych miliony podatników. Warto zatem dokładnie poznać jego charakterystykę i dowiedzieć się, jak najszybciej i najłatwiej załatwić formalności. Oto kilka porad!
Co to jest PIT-37? Podstawowe informacje
Deklaracja PIT-37 to formularz podatkowy obowiązujący w Polsce, który uzupełniają osoby fizyczne pozyskujące przychody za pośrednictwem płatnika (pracodawcy, zleceniodawcy). Dotyczy on podatników otrzymujących środki wyłącznie z tytułów opodatkowanych według skali podatkowej i nieprowadzących własnej działalności gospodarczej.
Druk ten powinny uzupełnić osoby, które uzyskują dochody z takich źródeł jak, m.in.:
- zatrudnienie (umowy o pracę, umowy-zlecenia, umowy o dzieło);
- emerytury i renty;
- zasiłki;
- świadczenia przedemerytalne;
- stypendia;
- prawa autorskie i majątkowe;
- nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.
W ramach tego druku można rozliczać się samodzielnie lub wspólnie z małżonkiem, ale nie wtedy, gdy któraś osoba z pary prowadzi działalność gospodarczą. Podstawą do uzupełnienia deklaracji PIT-37 jest otrzymywany od płatnika formularz PIT-11. Znajdują się w nim wszystkie niezbędne informacje na temat przychodów czy uiszczonych zaliczek podatkowych.
Kiedy rozlicza się PIT-37, może się okazać, że doszło do nadpłaty. Wtedy podatnik otrzymuje zwrot środków od urzędu skarbowego, w którym składa druk. Niekiedy miejsce mają jednak niedopłaty, co skutkuje tym, że podatnik musi wykonać stosowny przelew na rzecz fiskusa. Składanie deklaracji służy m.in. regulacji tych należności.
Jak zaoszczędzić czas na rozliczeniu PIT-u?
PIT niezależnie od jego rodzaju można rozliczyć na kilka sposobów. Pierwsza opcja polega na ręcznym uzupełnieniu formularza i osobistym doręczeniu go do odpowiedniego urzędu skarbowego. Druga to również samodzielne wypisanie druku, jednak dostarczenie do fiskusa za pośrednictwem listu poleconego.
Osoby, które chcą zaoszczędzić czas na rozliczeniu, powinny skorzystać z internetowych programów do wysyłki formularza. Jednym z nich jest usługa Twój e-PIT oferowana przez Ministerstwo Finansów na stronie rządowej. Aby rozpocząć cały proces, wystarczy zalogować się na witrynie np. za pośrednictwem profilu zaufanego lub danych rozliczeniowych z poprzedniego roku.
Podczas rozliczenia przez internet podatnik nie musi we własnym zakresie uzupełniać całego formularza. System samodzielnie zaciąga dane zgromadzone w bazie Ministerstwa Finansów, co znacznie zmniejsza ryzyko popełnienia błędów przy wypełnianiu druku. Dzięki temu nie trzeba przeprowadzać później kłopotliwych korekt.
Podatnik powinien jedynie zweryfikować wprowadzone przez system informacje, by upewnić się, że wszystko jest w porządku. Czasami może być konieczna jakaś korekta, np. jeśli dana osoba zmieniła miejsce zamieszkania i chce rozliczać się w innym urzędzie skarbowym, niż robiła to dotychczas.
Ponadto po stronie podatnika leży jeszcze wprowadzenie informacji o przysługujących mu ulgach czy przekazanie 1,5% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Nie są to kwestie obowiązkowe. W pierwszym przypadku trzeba spełniać określone przesłanki do otrzymania zniżki.
W drugim jedynie od podatnika zależy, czy zechce przekazać część podatku na działalność OPP. Warto skorzystać z tej możliwości, ponieważ nie wymaga ona ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów. To sposób na wsparcie działalności różnych organizacji pomocowych. W formularzu wystarczy wprowadzić numer KRS organizacji.
Rozliczenie PIT-37 przez internet ma mnóstwo korzyści:
- nie trzeba tracić czasu na dojazd do urzędu skarbowego ani stanie w kolejkach;
- formularz uzupełnia się automatycznie, co zmniejsza ryzyko błędów;
- brak papierowego druku sprzyja ochronie środowiska i nie wymaga gromadzenia dokumentów;
- szybciej otrzymuje się zwrot ewentualnej nadpłaty podatku;
- rozliczenie można przeprowadzić o dowolnej porze i z dowolnego miejsca na świecie.
Rozliczenie online to sposób na oszczędność czasu, z którego zdecydowanie warto skorzystać podczas spełniania corocznego obowiązku podatkowego.
Ulgi i odliczenia – sposób na oszczędności podatkowe
Podczas rozliczania PIT-37 można skorzystać z wielu różnych ulg i odliczeń, które zmniejszają kwotę do uiszczenia na rzecz urzędu skarbowego. Podatnicy korzystający z tego formularza mają szansę na takie zniżki jak, m.in.:
- ulga dla rodziców 4+;
- ulga dla pracujących seniorów;
- ulga na dziecko (prorodzinna);
- ulga na zabytki tzw. Pałacyk Plus;
- ulga termomodernizacyjna.
Bardzo popularnym udogodnieniem wśród podatników jest ulga dla młodych, która obejmuje osoby do 26. roku życia. Są one całkowicie zwolnione z płacenia podatku dochodowego od przychodów do kwoty 85 528 zł rocznie. Muszą jednak odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Ulga dla młodych to duża zaleta dla osób wchodzących na rynek pracy, dzięki której mogą one zatrzymać więcej z zarobionych pieniędzy i łatwiej rozpocząć swoją drogę zawodową. Warto dokładnie zapoznać się z listą ulg i odliczeń przysługujących podatnikom rozliczającym konkretny rodzaj formularza PIT. To niekiedy sposób na spore oszczędności finansowe.
Do kiedy trzeba złożyć PIT-37 za poprzedni rok?
W przypadku rozliczeń PIT bardzo ważne jest to, aby stosować się do ustalonych terminów. Deklarację PIT-37 za poprzedni rok należy złożyć do 30 kwietnia roku następującego po danym roku podatkowym. Oznacza to, że formularz za rok 2024 trzeba złożyć do 30 kwietnia 2025 roku. Wszelkie opóźnienia mogą skutkować naliczeniem odsetek.
W przypadku niedopłaty podatku termin jest ten sam, dlatego szczególnie ważne staje się to, by nie zwlekać z rozliczeniem do ostatniej chwili. Podatnicy muszą uiścić ewentualne należności do 30 kwietnia na indywidualny mikrorachunek podatkowy. Dbałość o sprawy podatkowe to klucz do uporządkowanych i bezproblemowych finansów oraz relacji z fiskusem.
—
Artykuł sponsorowany