Ekonomiści zgodnie twierdzą, że inwestowanie w złoto opłaca się zarówno w czasach gospodarczych zawirowań, w tym szalejącej inflacji, jak i w okresach względnej ekonomicznej stabilności. Już w tym roku wartość królewskiego kruszcu może przekroczyć historyczny rekord, sięgając wysokiej półki! Prognozy mówią o cenie powyżej 2100 USD za 1 uncję czystego złota. Nic więc dziwnego, że Polacy chętnie lokują kapitał w złotych sztabkach lokacyjnych oraz złotych monetach bulionowych. Którą postać złota warto jednak wybrać i dlaczego?
Wartość złotych sztabek i monet
Wartość złotych sztabek lokacyjnych i szczerozłotych monet bulionowych nie różni się znacznie od siebie. Mimo wszystko tańsze są sztabki o próbie 999.9 od monet bulionowych o tej samej próbie czystości, a także gramaturze. Oto przykład [cena na dzień 31.01.2024]:
- 1 g Sztabka złota o próbie 999.9: cena 308 zł;
- 1 g Złota moneta o próbie 999.9 (Chińska Panda): cena 384 zł.
Skąd bierze się ta różnica? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, co wchodzi w skład ceny produktów inwestycyjnych u dystrybutorów. Przede wszystkim jest to rynkowa wartości złota. Wyraża ją cena SPOT-owa złota na światowych giełdach. Wspomnieć należy też o kosztach wytworzenia, spedycji, ubezpieczenia czy marży dystrybutora, które sprawiają, że cena sztabki złota będzie o kilka procent wyższa od wartości czystego kruszcu. W przypadku monet bulionowych różnica ta może wynosić nawet kilkanaście procent. Wynika to z prostego faktu – produkcja numizmatów jest bardziej skomplikowana od tworzenia sztabek.
Złote sztabki i monety – kilka słów o płynności inwestycji
Jeśli chodzi o płynność inwestycji, lepiej dla inwestorów sprawdzają się monety bulionowe. Mimo braku ich wartości kolekcjonerskiej są one bardzo rozpoznawalne na rynku, a wiele osób prócz lokowania kapitału w złocie poszerza kolekcję swoich numizmatów. Dzięki temu w przypadku chęci ich zbycia jest to zadanie niesamowicie łatwe. Nie oznacza to jednak tego, że płynność inwestycji w przypadku złotych sztabek lokacyjnych jest mniejsza. W skupach działających przy takich spółkach jak Mennica Skarbowa bez trudu można sprzedać kruszec niezależnie od jego postaci.
Nie trzeba również obawiać się kwestii podatkowych: zarówno złote monety bulionowe, jak i sztabki złota zwolnione są z konieczności uiszczania danin – o tym przeczytasz w następnej części artykułu. Ponadto takie produkty inwestycyjne można z łatwością przewozić za granicę: złote sztabki mają wartość dewizową, a monety bulionowe w większości uznawane są za środek płatniczy w kraju swojego wybicia.
Kiedy kupno złota zwolnione jest z podatków?
Gdy złoto uznawane jest wedle przepisów podatkowych za walutę, a nie surowiec, jest całkowicie zwolnione z podatku VAT! Mowa jednak tylko o złocie inwestycyjnym, które musi spełniać kilka warunków – zwolnieniu podlega:
- Złoto fizyczne w postaci sztabek albo płytek, które mają próbę co najmniej 995.
- Złote fizyczne w postaci monet bulionowych, które mają co najmniej próbę 900, zostały wybite po 1800 roku, są albo były obowiązującym środkiem płatniczym w kraju emisji, a także są sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80% wartości rynkowej złota, które zawarte jest w monecie.
Forma złotych sztabek i monet
Inwestorzy zastanawiający się nad inwestowaniem w złote sztabki lub złote monety bulionowe, przede wszystkim muszą wybrać to, która z form kruszcu bardziej im odpowiada. Złote sztabki są minimalistyczne, a każda z nich jest do siebie podobna. Rozróżnić je można jedynie po elementach identyfikacyjnych, potwierdzających również autentyczność kruszcu. Inaczej jest z monetami bulionowymi, które zachwycają swoim designem. W niewielkiej formie zaklęta została spora wartość z estetycznym wykonaniem. Monety bulionowe przedstawiają postacie historyczne, zwierzęta, ikoniczne budowle czy symbole narodowe.
Każdy inwestor musi zatem zadecydować, czy woli większe, surowe sztabki złota, czy też takie numizmaty jak Wiedeńscy Filharmonicy, Kanadyjski Liść Klonowy, Chińska Panda, Australijski Kangur czy też Austriacki Dukat. Wybrana forma nie wpływa na wartość, ale należy pamiętać, że nie każda złota moneta bulionowa wykonana jest w najwyższej próbie czystości kruszcu tj. 999.9!
Podsumowanie
- Należy pamiętać, że autentyczne i certyfikowane złoto można kupić przede wszystkim u sprawdzonych dostawców takich jak Mennica Skarbowa. Ceny kruszcu w takich miejscach ustalane są na podstawie cen SPOT na światowych rynkach (np. London Gold Market Fixing). Kupno z niesprawdzonych źródeł to ryzyko!
- Ceny sztabek złota i monet bulionowych o tej samej gramaturze oraz próbie czystości różnią się od siebie o kilkanaście procent.
- Złote sztabki mają wartość dewizową, a monety bulionowe w większości uznawane są za środek płatniczy w kraju swojego wybicia. Dzięki temu można je swobodnie przewozić za granicę.
Pamiętaj! Każde inwestowanie, nawet w tak stabilne produkty inwestycyjne, jak złoto i srebro, niesie ze sobą ryzyko. Jeśli nie masz pewności co do swoich planów i ich skuteczności, skorzystaj ze wsparcia doradców finansowych, ekspertów zajmujących się szeroko rozumianą ekonomią lub specjalistów zatrudnianych przez mennice.
—
Artykuł sponsorowany
sztabka chyba jest bardziej wartościowa